המרכז לליצנות

ילדות בצל המלחמה"ילדות בצל המלחמה"
קבוצת תיאטרון מבוגרים רמת השרון
 
כתב: במאי הקבוצה אילן פופקו, המרכז לליצנות ואומנויות הבמה
 
מחזה מקורי מחומרים אישיים של ניצולי השואה הועלה בערב השואה 1/5/2011 בשפה הרוסית בפני עולים מחבר העמים ששרדו את השואה.
   
הגרופה התכנסה בפעם השניה לטובת פרויקט תיאטרוני. הפעם הנושא המרכזי שבו התמקדנו היה השואה והחיים בזמן המלחמה, מתוך הסיפורים האישיים של חברי הקבוצה.
 
התכנית המקורית הייתה יצירת מחזה מקורי, המבוסס על החומרים האישיים, אך עם התקדמות תהליך החזרות התברר ונראה הקושי הגדול של החברים להעביר את החומרים איזה שהם שינויים.
 
לרובם הגדול הייתה זו הפעם הראשונה שבה הם מעלים את סיפוריהם, ומדברים על אותה תקופת המלחמה ומה שעבר עליהם בצילה. לאט לאט, צעד אחר צעד נחשפו הסיפורים של המשתתפים, כאשר התיאטרון והקבוצה מהווים סוג של רשת ביטחון המאפשרת להם לגעת באותם מקומות כואבים, בעצבים חשופים שלא נגעו בהם עד היום.
 
תוך כדי החזרות הבנו שרוב החברים היו ילדים בתקופת המלחמה ומנקודת מבט זו מובאים הדברים.
 
השלב השני והמורכב בתהליך היה עריכת הסיפורים לכדי טקסט תיאטרלי המוגש ברובו כמונולוגים אישיים וערוכים לבמה.
 
כל הטקסטים הוצגו בזמן הווה מה שאפשר להעביר את התחושות המורכבות והמצבים הטראומטיים אותם חוו במהלך המלחמה - איש איש והסיפור האישי שלו ושל משפחתו.
 
הערב מגובה מוזיקלית על ידי הפסנתרנית שבחבורה שהשכילה לבחור ברגישות פס קול המחבר את הסיפורים האישיים לצלילים שברובם הגדול הם פס קול של תקופה.
זהו ערב מלמד, אותנטי, מרגש ומורכב.
 
מעבר לחוויה התיאטרונית, מדובר בעדות ממקור ראשון שלעיתים זו הפעם הראשונה שהיא מסופרת ויוצאת לאור. חשיבותה של עדות זו היא גדולה הן למספרים, הן לצופים ולדורות הבאים, כפי שנאמר :  
 
"עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל" (יגאל אלון)
 
 

Site By Tohen Media