המרכז לליצנות

להוסיף קצת צבע לחיים


קורס איפור ביוטי ופנטזיה של המרכז לליצנות ואמנויות הבמהארבע קבוצות סיימו לאחרונה קורס מיוחד – קורס איפור ביוטי ופנטזיה. את הקבוצות הדריכה שי-לי כהן, מאפרת מקצועית שמעבירה סדנאות איפור במרכז לליצנות ואמנויות הבמה. שתי קבוצות נערכו במסגרת חוגי העשרה של חטיבת הביניים עלומים ברמת השרון, ושתיים נוספות בשעות אחה"צ באשכול הפיס ברמת השרון, במסגרת התוכנית להתנדבות נוער, דרך אגף הנוער במחלקת החינוך רמת השרון.
 
בתוכנית שנתית זו השתתפו בנות בכיתות ז'-ח', כשלקבוצת אשכול הפיס הצטרפו גם תיכוניסטיות כחלק מתוכנית המא"ה (מסלול אימון אישי להצלחה). זוהי תכנית לימודים חדשנית, שעיקרה מתן הזדמנות לכל התלמידים לסיום 12 שנות לימוד ולזכאות לבגרות, תוך כדי פיתוח של תחומי מצוינות, כלומר כל תחום שמעורר בתלמיד מוטיבציה לימודית. במסגרת התוכנית בוחרים בני הנוער תחום שהם אוהבים ומנחה (מנטור), ומצטרפים אליו להתמחות. הבנות הבוגרות בחרו בשי-לי כמנטורית שלהן ובאו ללמוד ממנה במסגרת הקורס. "שי-לי עשתה את תפקיד המנטורית בהתנדבות. היא לקחה אותו ברצינות רבה, במתן יחס אישי לבנות ובבניית העצמה אישית, תוך כדי מתן כלים מקצועיים ואישיים לחיים." ציינה ליאת אשכנזי בנאדי, מנכ"לית המרכז לליצנות ואומנויות הבמה.
 
העצמה אישית דרך קורס איפור ביוטי ופנטזיה של המרכז לליצנות ואמנויות הבמהלאורך השנה, למדו הבנות בכל אחד מהשיעורים נושא מסוים דרך הרצאה, הדגמות, עבודה מעשית וסיכום. הן למדו איך לאפר את עצמן, איך מאפרים אחרים, מה מתאים לבנות צעירות ומה יפה לנשים מבוגרות, איך הופכים אנשים לדברים אחרים לגמרי (ואפילו לחיות), ואיך קצת צבע יכול להוסיף שמחה ויופי לחיים. הילדות קיבלו יד חופשית להתאמן ולשחק עם הצבעים, וכך גילו בעצמן מה מתאים להן יותר ואיך הן מעדיפות להיראות.
 
רוב השיעורים היו על צדדים שונים של איפור, ושי-לי שילבה בהם נושאים תורמים, יחד עם אנשי מקצוע שהגיעו להעביר הרצאות וסדנאות בתחומים שלהם. הבנות נפגשו עם סטייליסטית שהעבירה להן סדנה בנושא לבוש ואופנה, עם דיאטנית שדיברה על תזונה בריאה, היו שיעורים על שיער ותסרוקות, קוסמטיקאית דיברה על טיפוח, נערכו סדנאות בנושא ציורי גוף ופנים ועוד. בחלק מהשיעורים אף נכח צלם אשר תיעד את עבודת הבנות, והשיעורים שילבו איפור עם צילום סטילס.
 
במסגרת השיעורים עלו נושאים שונים הנוגעים לחיי היום-יום של הנערות – דימוי גוף, בריאות, אידיאל היופי, סטריאוטיפים וסטיגמות של מראה חיצוני, והם שולבו בתכנים ונלמדו בסדנה. דובר על בריאות העור - איך לשמור ולהגן עליו; מה החשיבות של תזונה, שינה ושתייה מרובה; מה ההשפעות של עישון ואלכוהול על העור; ואיך תורמת גם פעילות גופנית. נלמדה החשיבות של בחירה מושכלת במוצרים ואופן השימוש בהם, ואיך לדעת במה להשתמש. הבנות דיברו על סוגים שונים של איפור - התאמת האיפור לאירוע, לגיל, ולמצב חברתי, ומה המסרים שהאיפור יכול לשדר. בנוסף, היה גם דיון בסטריאוטיפים כמו חשיבות היופי, העיסוק באידיאל חיצוני, דימוי גוף ועוד.
 
נערות באחת הסדנאות של המרכז לליצנות ואמנויות הבמה - קורס איפור ביוטי ופנטזיהבכל הקבוצות היה דגש חזק על להעניק חזרה לקהילה. הבנות התנדבו בגנים של חינוך מיוחד, בבתי ספר ובמועדוניות, ואף עזרו בעריכת מסיבות ימי הולדת לילדים במצוקה, שם הן הקימו עמדות ואיפרו את הילדים. כחלק ממערך ההתנדבות אף נסעו הבנות לבי"ח לילדים בתל השומר, ובעזרת מה שלמדו שימחו את הילדים החולים. גם עכשיו, לאחר סיום הקורס, הבנות יוצאות להתנדבויות שהן עצמן יוזמות.
 
לפרויקט הסיכום הביאו הבנות חברות או בנות משפחה כדוגמניות, ואיפרו אותן לפי נושא בחירתן (איפור יופי, איפור אופנה, ציורי פנים וגוף), כשהדוגמניות הצעירות אף צולמו בצילום מקצועי. בסיום הקורס נערכה תערוכה בהשתתפות מכובדי העיר ומשרד החינוך, שם הקימו הבנות עמדות איפור והועלתה מצגת. המצגת הדגישה את התהליך שעברו הבנות לאורך השנה, והתמונות המקצועיות הראו את יכולות האיפור שהן למדו והפנימו. ההורים ובני המשפחה של הילדות הגיעו לתערוכה וסיום הקורס היה מרגש מאוד, גם בשביל הבנות שעברו מסע מאיר עיניים ומעצים, וגם בשביל המשפחות שזכו לראות באופן אישי את התוצאות המדהימות.

 
שי-לי סיכמה את הקורס במילים שלה:
 
סיום קורס איפור ביוטי ופנטזיה של המרכז לליצנות ואמנויות הבמהאתחיל קודם כך בתודה! תודה לדליה רצון, רכזת ההתנדבות וחיים דיין , מנהל אגף הנוער, תודה למרכז לליצנות ואומנויות הבמה – לליאת, תודה לאורי קצב מבי"ס עלומים, ובעצם לכל אגף החינוך בעיריית רמה"ש והאנשים שעזרו והרימו את הפרויקט הזה. ואחרון חביב-תודה לבעלי המוכשר, דוד, שצילם ובזכותו יש תיעוד רב ומצגת נפלאה.
 
ואמשיך בשאלה: למה ילדה בגיל הזה צריכה ללמוד איפור בכלל? זאת שאלה ששמעתי רבות כשהתחלנו את הפרויקט הזה, והייתה אף אמא ששאלה וענתה באותה נשימה: "את יודעת מה? היא בעצם מתאפרת כבר, אז לפחות שתדע איך ועם מה..."
 
צריך להבין שהבנות ואני עברנו כאן תהליך שהאיפור היה רק האמצעי לו. למדנו להביט במראה ולמצוא את היפה, לא להתמקד בפצעון שיצא או במה שלא כל כך מוצא חן בעיני אלא לראות את השונה ולומר – אני מיוחד! לראות את העיניים היפות, השפתיים, עצמות הלחיים והחיוך, ובאותו אופן להביט גם בסובבים אותנו ולמצוא את היפה בהם. אט, אט הפכנו לחברה מאד ביקורתית, השופטת בצורה חיצונית ומאד לחומרה. בקורס הזה אימנו את המוח והעיניים למצוא ולראות מחדש את המיוחד והיפה בכל אדם, ולהבליט אותו כדי שגם אחרים יראו.
 
למדנו כיצד להגן ולטפח את עור הפנים, חשיבות תזונה, שינה, שתייה מרובה וניהול אורח חיים בריא. האיפור מגיע אח"כ על מנת להבליט את היפה, ולא ככיסוי והסתרה. למדנו להקשיב לזולת – אין מה לעשות מאפר טוב הוא גם פסיכולוג... למדנו שגם לדוגמניות יש שיעור בפנים, וחצ'קון וקמטים – מנפלאות הפוטושופ.
 
ולמדנו להיות קוסמים! כן, כן. כל אחת מהבנות שלי (ותרשו לי לקרוא להן 'שלי' לעוד מספר דקות) למדה להפוך כל משאלה של ילד למציאות, וזאת רק בעזרת שלושת צבעי היסוד. ראיתי אותן הופכות ילדים לאריות טורפים, פיות ומלאכים, דינוזאורים אימתניים ואפילו לחבילת ממתקים. ואף יותר מכך – ראיתי אותן הופכות ילדים חולים ולו לדקות ספורות למאושרים וצוחקים.
 
בנות יקרות שלי, קחו את האיפור ואת כל הכלים שקיבלתן כאן, ותמשיכו לעשות לכולנו עולם יפה יותר מבפנים ומבחוץ.להשתחרר מסטריאוטיפים ודימויי גוף הרסניים, ולתרום חזרה לקהילה,
בקורס איפור ביוטי ופנטזיה לנוער של המרכז לליצנות ואמנויות הבמה.

Site By Tohen Media