המרכז לליצנות

הקרקס הגיע לישוב אזור


מאת: טלי שמיר ורצברגר, מנהלת היחידה לקידום נוער באזור

תאטרון רחוב ככלי להעצמה אישית בקרב נוער בסיכוןלפני כחודשיים התחלנו להפעיל קבוצת קרקס רחוב וליצנות באזור, בה חברים בני נוער מהאזור. שלומי, המדריך המקצועי מהמרכז לליצנות ואומנויות הבמה, נפגש בכל שבוע עם הקבוצה, ועם הזמן יצר איתם חיבור משמעותי, הרבה מעבר לרכישת המיומנות הטכנית. 

כל מפגש מתחיל בסבב שבו כל נער משתף בהצלחות שלו במהלך השבוע בבית הספר, ולאחר הפעילות נשארים לסבב נוסף, בו כל אחד מציין דבר חדש שלמד על עצמו במהלך היום. המטרות הנראות לעין של הקבוצה הן לימוד טכניקות ג'אגלינג (זריקת שלושה כדורים, גלגול צלחת על מקל, סוגים שונים של להטוטנות) והופעה מול קהל. אנחנו גם הצבנו לנו מטרות נוספות: העלאת הדימוי העצמי של הנערים, חווית חיוביות של הצלחה, התמודדות עם קשיים ויצירת מסגרת חלופית להתנהגות סיכונית-עבריינית.

מאז תחילת הפעילות נוצר שינוי משמעותי אצל חברי הקבוצה, גם באופן אישי וגם במובן הקבוצתי. אחד מהנערים, שהיה מנותק מזה שנה ממסגרת הלימודים, שולב מחדש והוא לומד כעת לבחינות הבגרות. אותו נער, הסובל מבעיות גדילה, התרגש במיוחד ללמוד ללכת על קביים של קרקס ולהרגיש את החוויה של 'להיות הכי גבוה'. הוא הופיע כבר מול חבריו בביה"ס וקיבל קריאות התלהבות על הגובה החדש שלו...

קבוצת נוער במופע להטוטנות וקרקסבנוסף, מתוך רצון לחנך את הנערים לתת, ולא רק לקבל, חברי הקבוצה בחרו לסייע למועדון לנערות במצוקה בישוב, ולפני פסח הם עזרו לבנות לצבוע את המועדון שלהן. כצ'ופר, מנהלת מחלקת הרווחה מימנה לכולם - לחברי הקבוצה ולנערות במצוקה - סיור לילי ברחובות ת"א עם מדריך מוסמך. הרווחנו חוויה מעצימה, הכרנו את סיפוריה של העיר ת"א, וגם קיבלנו הזדמנות לדבר על יחסים בין בנים לבנות.

בשבוע האחרון החלטנו להעביר את הפעילות מהפנים החוצה, לגן השעשועים שצמוד לנו, גם כדי שהנערים יתנסו סופסוף בהופעה מול קהל אמיתי, וגם כדי לחשוף את התושבים לצדדים החיוביים של הקבוצה. ילדים והורים הסתכלו בהתפעלות ובהערצה על הנערים שהופיעו, ואנחנו התרגשנו בשבילם. בנוסף קיבלנו לקבוצה עוד שלושה נערים חדשים שעברו במקום, התרשמו וביקשו להצטרף. 

כמדריכה שמלווה כבר 14 שנה קבוצות בעלות אופי טיפולי, אני נרגשת להיות שותפה לשינוי שחל בנערים בזמן די קצר, ומחכה בקוצר רוח להמשך... על ידי התנדבות וצחוק נוצרת העצמה אישית בבני נוער, והחלש יכול להפוך לחזק.
המרכז לליצנות ואמנויות הבמה מעביר תוכניות לקידום נוער בסיכון שקיבלו משוב חיובי ע"י משרד החינוך.

  


Site By Tohen Media