המרכז לליצנות

בית חרושת לחיוכים


בני נוער מתנדבים בליצנות רפואית בבית החוליםבחג סוכות השנה הייתה למרכז לליצנות ואמנויות הבמה, בראשותה של ליאת אשכנזי בנאדי, הזכות להיות חלק מפרויקט מיוחד - בית חרושת לחיוכים, במסגרתו התארחו בארץ בני נוער ממדינות שונות. בני הנוער עברו הכשרה של המרכז לליצנות, ויצאו לשמח ילדים חולים במחלקות בית החולים ספרא בתל השומר. מטרת הפרויקט הייתה להכשיר וללמד את בני הנוער את תחושות ומטרות ההתנדבות, וכמו כן לקדם כבוד הדדי, סובלנות ושיתוף פעולה בין בני נוער מרקעים, דתות ומדינות שונות.
 
בכנס יורומד 2008 - "בית חרושת לחיוכים ‏II" (‏Smile Factory II), השתתפו בני נוער מסלובניה, בריטניה, תורכיה וישראל. במסגרת שבוע הכנס למדו בני הנוער להכיר זה את זה, טיילו יחדיו בירושלים ולמדו התנדבות מהי.
    
משמחים ילדים בבית חולים בהופעת קרקס ותאטרון רחובכיוון שמטרת הפרויקט הייתה לקדם רוח של מעורבות והתנדבות, עברו בני הנוער הכשרה בסדנאות, במסגרתן למדו ליצנות, ג'אגלינג, קומדיה ואימפרוביזציה. שלומי גולן, המנהל המקצועי של המרכז לליצנות ואמנויות הבמה, גם העביר להם כלים חשובים להתנדבות מעולם הליצנות הרפואית: איך ניגשים לילד חולה, איך משתפים איתו פעולה, איך מתפקדים בשקט בבית החולים ועוד.
כשהם חדורי מוטיבציה ומלאים בידע חדש ומהנה, נסעו בני הנוער לבית החולים לילדים ספרא בתל השומר ויישמו את מה שלמדו. לבושים בתחפושות של ליצנים ותיאטרון רחוב, ומצוידים בכדורי ג'אגלינג, בלוני הליום ובועות סבון, עברו המתנדבים בין המחלקות השונות. הילדים החולים קיבלו את בני הנוער באהבה מדהימה ונהנו מהמופעים.
 
המתנדבים, שבאו מארצות, דתות ותרבויות שונות, שיתפו פעולה כדי לגרום לילדים לחייך, וזכו בתמורה לתחושה המופלאה שנותנת הנתינה. לאחר הביקור ישבו כולם במעגל ודיברו בהתרגשות על מה שעברו במסגרת ההתנדבות. עיני כולם נצצו וחיוכים היו מרוחים על פניהם בזמן שסיפרו כיצד הרגישו כשגרמו לילד לחייך. "הילדים נראו כאילו הלכו על עננים, כי הנתינה עצמה היא קבלה גדולה", סיפרה לאחר ההתנדבות ליאת אשכנזי בנאדי.
 
המרכז לליצנות ואמנויות הבמה העביר סדנאות בליצנות לנוער מתנדבאת הכנס אירחה יח' הנוער באגף החינוך של עיריית רמת השרון. העירייה מקיימת פעילויות התנדבות של בני נוער מהעיר, כשאת הכשרת המתנדבים בתחום הליצנות ואומנויות הבמה מפעיל באופן קבוע המרכז לליצנות.
 
הפרויקט כולו התקיים במסגרת ארגון יורומד (EuroMed). יורומד הוא ארגון אירופאי-מזרח תיכוני, בו חברות 37 מדינות מהאיחוד האירופאי ו- 10 מדינות מאזור המזרח התיכון, ביניהן ישראל. הארגון שואף לקדם הבנה בין עמים, ואת זה הוא עושה בפרויקטים שונים היוצרים שותפות בין אנשים בנושאים חברתיים, תרבותיים ואנושיים. יורומד פועל לשילוב בני נוער בחיי הקהילה, במטרה ליצור חברה דמוקרטית, אזרחות פעילה, ורוח של יוזמה, אחווה ושיתוף. מטרות הארגון מושגות בפעולות כגון: חילופי נוער, שירותי התנדבות ואמצעי תמיכה.על ידי התנדבות וצחוק נוצרת העצמה אישית בבני נוער, והחלש יכול להפוך לחזק.
המרכז לליצנות ואמנויות הבמה מעביר תוכניות לקידום נוער בסיכון שקיבלו משוב חיובי ע"י משרד החינוך.

Site By Tohen Media