המרכז לליצנות

קידום נוער


תוכנית מיוחדת של המרכז לליצנות ואמנויות הבמה עבור נוער בסיכוןהפעלת ימי הולדת בהתנדבות - תוכנית לנוער בסיכון


העצמה, התמודדות עם המגוחך, עם השונה ועם הטעות של היחיד בקבוצה, אלו הם רק חלק מהנושאים שהקבוצה מתמודדת איתם במהלך הקורס. 

תהליך הלמידה מתנהל ללא ציניות ועם אפשרות לצחוק על המצב, תוך חוויה חיובית ולא מתוך צחוק על האחר, ודרך הלמידה כי הומור (שפת הליצן) יכול למנף מצב חלש למצב של עוצמה.

התמודדות עם חוויות אלו יוצרת שינוי תפיסה אצל היחיד ואצל הקבוצה. בקבוצות ביקורתיות זה מחזק את החלש, ונותן לגיטימציה ליחיד לפרוץ גבולות באופן חיובי ומבוקר. למידה זו מגבשת מעצם היותה מחבקת ומפרגנת.

חוויה ייחודית זו מפגישה באופן אינטימי בין משתתפי הקבוצה ויוצרת חיבורים משמעותיים.


תכנית הקורס

הפעלת ימי הולדת וטכניקות תומכות. 

בין נושאי השיעורים:
  •  משחקי הפעלות.
  •  לימוד עיצוב בלוני צורות.
  •  דמות הליצן ואיך מרתקים את הילדים. 
  •  סדר אירוע מתחילתו ועד סופו.
  •  הפעלה של כיבוי נרות והרמת כיסא.
  •  חתך גילאים והשוני בימי הולדת.
  •  סימולציות מול הכיתה.


פרטים נוספים


מקום: חלל סגור ופתוח לתנועה קבוצתית.

מס' משתתפים: עד 15 בני נוער.

המשתתפים יקבלו משאבה + 10 בלונים ואף אדום.


פעילויות לדוגמה


משחק בו כל מי שטועה מקבל מחיאות כפיים, יוצר מצב שהפכנו את "חוק הפאדיחה ", וחווית הטעות הופכת מלחץ וחשש לטעות ליצירת קרקע חיובית למי שטעה ואפשרות למנף ולצחוק על הטעות. המילים: "איזה פאשלה", "תראה הוא נראה מפגר", "הוא צריך אשפוז" וכו', נשארות בחוץ ולא משתמשים בהן בסדנה. כך נוצר חלל בטוח להשתטות עם פרגון מצד הקבוצה, עד כמה שניתן, ולמידה של מתן משוב חיובי לאחר. תרגיל פשוט מאד בו היחיד עומד מול הקבוצה ומקבל מחיאות כפיים סתם כך מעלה חוויה נדירה ליחיד מול הקבוצה, חוויה שלעיתים יחידים בקבוצה לא חוו קודם ולעיתים לא יחוו שוב.

משחקים נוספים מורכבים ומגוחכים מעמידים את משתתפי הסדנה במצבים אבסורדיים, בהם הם מבצעים פעולות המסכנות את תדמיתם מול הקבוצה באופן רגיל, אך בסדנה פעולות אלו מקבלות חיזוק חיובי ובאופן מבוקר מרחיבות את חופש הפעולה של היחיד ושל הקבוצה.
 

מעבר למטרות אלו כמובן קיימת המטרה המעשית לשמה מתקיימת התכנית, והיא לימוד בני נוער לבצע הפעלת \ הנחיית יום הולדת לילדים. פעילות זו תתבצע במסגרות שונות בהתנדבות, והנערים המשתתפים יצאו בסוף המפגש עם מערך הפעלת יום הולדת.
 

ניתן ליצור מפגש מעשי בהפעלת יום הולדת בהתנדבות כתרגיל, בו יתבצע משוב על העברת יום ההולדת כחלק מתהליך לימוד מעשי. מפגש זה יהיה מעבר ל- 6 שעות התכנית.


Site By Tohen Media